Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.

субота, 29 листопада 2014 р.

Урок в 7 класі.



Тема. Залізо, його властивості та застосування

Клас: 7

Мета: ознайомитися з основними хімічними властивостями заліза та його застосуванням; порівняти хімічні властивості заліза як представника металів і кисню як представника неметалів; сформувати уявлення про процес корозії та способи захисту виробів від неї; виробляти вміння характеризувати хімічні властивості речовин за допомогою хімічних реакцій.

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, мультимедійна дошка, мультимедійна  презентація на тему «Хімічні
властивості заліза. Корозія. Застосування заліза та його сплавів», відеофрагменти дослідів, що демонструють хімічні властивості заліза та процес корозії, презентації учнів «Вироби із заліза та його сплавів у моєму місті та в моєму домі», аркуші контролю.

Тип уроку: комбінований.

Методи та прийоми: хімічний диктант, взаємо- та самоперевірка, фронтальна бесіда, мозковий штурм, презентація, перегляд відеофрагментів дослідів, доповіді та презентації учнів, робота в групах.

Хід уроку

І. Організаційний етап
ІІ. Етап перевірки домашнього завдання
2.1. Прийом «Лови помилку!»
Учитель зачитує твердження. Завдання учнів — вибрати з-поміж них правильні.
1.        Ферум — це активний елемент, неметал.
2.        Залізо легко кується.
3.        Ферум розташований у IV групі Періодичної системи хімічних
            елементів Д. І. Менделєєва.
4.        Формула гематиту — Fe2O3.
5.        Температура плавлення заліза — 1539 °С.
6.        Залізо — метал червоного кольору.
7.        Молекула заліза містить один атом Феруму.
8.        Залізо не має здатності намагнічуватися.
9.        Поблизу м. Делі в Індії знаходиться залізна колона без найменшої
            плямочки іржі, хоча її вік — майже 2800 років.
        10.      За поширеністю в природі серед металів Ферум займає друге місце.
11.      Заряд ядра атома Феруму — +26.
12. В ядрі атома Феруму знаходиться 26 нейтронів.
13. Оскільки Ферум знаходиться у восьмій групі, він може виявляти
      валентність VIII.
        14. Хімічний елемент Ферум може утворювати йони із зарядами +2 і +3.
        15. Серед металів залізо має найбільшу електронегативність.
        16.  Пірит — це природна сполука Феруму.
        17.  Чавун добувають відновленням природних сполук Феруму вуглецем і
               карбон(ІІ) оксидом.
        18.  Феромагнетизм — це явище збереження намагніченості після усунення
              зовнішнього магнітного поля.
19.    Залізо входить до складу білка гемоглобіну, за допомогою якого кров
      переносить кисень в організмі людини.
По завершенні роботи вчитель називає номери правильних тверджень, а учні самостійно виправляють свої помилки й оцінюють власні роботи.
2.2. Розгадування кросвордів.
На попередньому уроці хімії учні отримали завдання скласти кросворд або запитання на тему «Ферум та його сполуки». Тепер вони обмінюються кросвордами й розгадують їх, ті хто підготував запитання , задає їх іншим.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Проблемне питання.
 Відомий радянський геохімік Олександр Євгенович Ферсман сказав: «Залізо не тільки основа всього світу, найголовніший метал, що оточує нас, воно — основа культури й промисловості, воно — знаряддя війни й мирної праці. І важко в усій таблиці Менделєєва знайти інший елемент, який був би так пов’язаний із минулим, сьогоденням і майбутніми долями людства». Як ви розумієте ці слова радянського геохіміка?( слайд 1)
ІV. Повідомлення теми уроку
(Учитель повідомляє тему уроку (слайд 2).)
Фронтальна бесіда.
— Які властивості речовин називають хімічними?
— До якого типу простих речовин належить залізо?
— Як ви вважаєте, чи є залізо хімічно активною речовиною? Поясніть відповідь.
— Що, на вашу думку, є активнішою речовиною — кисень чи залізо? Які процеси, що відбуваються в природі, доводять вашу точку зору?
V. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Незважаючи на те, що синтетичні та полімерні матеріали все більше витискують металеві вироби, залізо все одно залишається одним із найголовніших
конструкційних матеріалів.
— Як ви гадаєте, які властивості заліза дозволяють використовувати його для виготовлення різноманітних виробів?
— Які, на вашу думку, є недоліки в цього матеріалу?
Учитель. Основним недоліком заліза є його руйнування під дією навколишнього середовища. Як захистити метал від руйнування? Що для цього треба робити?
Відповісти на ці запитання можна тільки вивчаючи хімічні властивості заліза.
VІ. Вивчення нового матеріалу
Перегляд відеофрагментів. ( слайд 3)Робота в зошиті.
Учитель. Оскільки залізо є одним із характерних представників металів, то воно переважно вступає в реакції з неметалами. Як реагує залізо з киснем, ми вивчали в темі «Кисень». Пригадайте цю реакцію. Подивіться, як залізо реагує з такими неметалами, як хлор і сірка (слайд 4).
Робота в парах.
Перегляньте відеофрагменти дослідів, що демонструють взаємодію заліза з киснем, хлором і сіркою.( слайд 5-7)
Складіть рівняння відповідних реакцій.
Учитель. Залізо здатне реагувати з водою. За звичайних умов ця реакція не відбувається. Але якщо через розжарені ошурки пропускати перегріту водяну пару, то залізо перетворюється на залізну окалину і виділяється водень (слайд 8).
У XIX ст. цю реакцію використовували для добування водню. За її допомогою брати Монгольф’єр змогли добути достатню кількість водню для наповнення першої в історії повітряної кулі. За звичайних умов залізо також може вступати в хімічні реакції з речовинами, що містяться в навколишньому середовищі, — киснем і водою. Ці реакції призводять до появи на поверхні металевих виробів рудих плям — іржі. У хімії цей процес називають корозією(слайд 9-10).
Іржа є сумішшю речовин, якій важко приписати певну формулу. Приблизно склад іржі відображається формулою Fe(OH)3.
(Учні записують схему реакції й розставляють коефіцієнти.)
Корозія — це надзвичайно руйнівний процес. Поява іржі на поверхні металу — лише початкові симптоми руйнування, надалі корозія проникає всередину виробу.
Проіржавілий залізний предмет не може витримувати те навантаження, на яке розрахований. Це призводить до появи тріщин і руйнування всього виробу. Зупинити корозію неможливо, але її можна сповільнити.
В учнів місяць назад було практичне завдання. (Слайд 12)
Досліди залежність швидкості ржавіння від різних чинників. Для цього візьми чотири сталеві цвяшки. Один з них змасти олією або машинним мастилом. Другій,  третій і четвертий цвяхи нічим обробляти не треба. Перші два цвяхи до половини занур у посудини з водою ( можна використати пляшечки світлого скла від ліків). Третій цвях поклади у порожню суху посудину. А посудину з четвертим цвяхом заповни (обережно!) окропом по вінця. Щільно закоркуй усі пляшки й спостерігай за змінами. Будь терплячим – цей дослід може тривати від кількох днів до кількох тижнів. Опиши й поясни результати спостережень.
Метод «Мозковий штурм».
Проблема: «Якими можуть бути способи захисту заліза від корозії?».
Познач кольором або підкресли засоби запобігання корозії, згадувані у фрагментах літературних творів.( слайд 13 – 20)
                                      Палаш,шишак,панцир зо щитом,
                                     Все буде золотом покрито,
                                     Як тульськії кабатирки:     
                                    Насічка з черню, з образками.
                                                        (Іван Котляревський, Енеїда)
Зате Янь хизувався посрібленими шоломом і острогами, новою кольчугою, що не встигла потемніти, багатим сідлом і ще багатшою вуздечкою, що ряхтіла бронзою та сріблом.
                                                        (Володимир Малик. Черлені щити)

У котрогось знайшовся складаний ножик, і він пропонував його Михайликові в обмін на тоненький шкіряний ремінець з блискучою нікельованою пряжкою.
                                                        ( Микола Олійник. Леся)

Зітхнув не тяжко і не сумно , а як людина, якій це не в новину, увімкнув електричну плитку й поставив на неї велику луджену миску з водою.
                                                        ( Григір Тютюнник. Син приїхав.)
 (Усі відповіді фіксуються на дошці. Здійснюється відбір та оцінка ідей.)
Підсумок: Існує багато способів захисту металів від корозії, але основним прийомом є запобігання контакту заліза з повітрям (слайд 21).
Учитель. Застосування заліза базується на його фізичних властивостях. Воно є основним конструкційним матеріалом, із нього виготовляють рейки, стовпи, цвяхи, рами для автомобілів, корпуси кораблів і тепловозів, висотні башти тощо. Залізо використовується як матеріал для осердя електромагнітів і якорів електромашин, для пластин акумуляторів. Із неіржавіючої сталі виготовляють леза ножів, столові прибори.
Залізо також використовують у хімічній промисловості як каталізатор (слайд 22-26).
VІІ. Узагальнення та систематизація знань
Робота в групах з таблицею.
Проаналізуйте, на яких властивостях ґрунтується застосування заліза та його сплавів, і заповніть таблицю.
Таблиця

Властивості заліза

Галузь застосування




        
       Висновок


(Робота кожної групи презентується й оцінюється.)
VIІІ. Підбиття підсумків уроку
(Учитель просить учнів проаналізувати, що нового вони дізналися на цьому уроці, які питання виявилися недостатньо зрозумілими. Проводиться корекція знань. Відповідальні в групі за виставлення балів в аркуші контролю повідомляють оцінки, отримані учнями за урок.)
IX. Домашнє завдання
Творче завдання на вибір:
1. Написати казку на тему «Рудий лис» та залізо ».
2. Знайти чи придумати цікаві запитання з теми «Залізо».
3. Знайти цікаву інформацію ( з історії, використання, відкриття і т.п.) про залізо.
4. Підготувати презентацію « Ферум та організм людини»






Коментарі

Немає коментарів:

Дописати коментар