Дата проведення уроку
9 клас Урок
1.
Тема уроку: Загальні й відмінні ознаки
органічних і неорганічних сполук.
Цілі уроку: визначити подібності та
відмінності органічних та неорганічних речовин, ознайомити з предметом вивчення
органічної хімії, розмаїттям органічних сполук, розібрати особливості
органічних сполук в порівнянні з неорганічними сполуками, ознайомитись з
коротко з історією розвитку органічної хімії, формувати в учнів пізнавальну
компетентність .
Тип уроку: комбінований урок засвоєння нових
знань та повторення вже вивченого матеріалу, використання інформаційних
технологій.
Форми роботи: розповідь вчителя, презентація
Power Point, евристична бесіда
Обладнання: проектор, презентація
Power Point, зразки органічних речовин.
Формування ціннісного ставлення: формувати в учнів цінніснне ставлення до історичних надбань людства,
формувати вміння використовувати досягнення людства для потреб сучасності.
Хід уроку.
1.
Організація класу.
2.
Аналіз тематичної роботи учнів.
Робота з класом
з виявлення типових помилок, індивідуальна робота над помилками.
3.
Актуалізація опорних знань. Бесіда.
Згадайте з
історії наскільки давно людство знайоме з органічними сполуками.
Як ви думаєте,
що таке органічні сполуки. ( слайд 3 – 7)
Розповідь
вчителя, демонстрація зразків органічних сполук.
« Органическая химия может сейчас , кого угодно свести с ума.
Она представляется мне дремучим лесом, полным удивительнних вещей ,
безграничной чащей, из которой нельзя выбраться, куда не осмеливаешься
проникнуть « - так охарактеризовав органічну хімію
160 років назад Фрідріх Велер. ( слайд 8 )
Назва
«органічна» хімія походить від слова «
організм». ( слайд 9 ) Так на початку 19 ст. називали науку, що вивчала
речовини, яки входять до складу рослинних і тваринних організмів . Тисячоліттями
людина використовувала продукти орг. хімії.
-
горіння деревини, нафти, вугілля
-
ліки (
трави)
-
з цукру получали етиловий спирт та оцет
-
з бурштана – кислоту
Але подальший розвиток був
призупинен. Основні протиріччя орг.хімії, саме із-за яких тормозився розвиток органічної хімії.
1.
Віталістична теорія ( вчені вважали, що органічна речовина в собі
має якусь « життєву силу» і саме тому не може бути сполучена штучним шляхом з
неорганічних речовин. Але в 1828 році Велер
синтезував сечовину « без помощи почек, без
помощи собаки и вообще без участия какого-либо живого существа. « в 1845 році
Колбе добув оцтову кислоту, в 1854 – Бертло – жири, в 1861 – Бутлеров – цукор. (
слайд 10 -13)
2.
Хіміки тривалий час не знали основ
будови орг. речовин, не розуміли ї властивостей хімії карбону. Не могли ними
керувати.
3.
Велика кількість орг. Речовин утворена
невеликою кількістю хім. елементів ( О, С., Н,Сl, Br,I) ( орг.речовин – 10
млн., а неорганічних – 700 тис. )
4.
Різна валентність атома карбону в
орг.сполуках, яка получалась по правилам неорганічної хімії. ( СН4, С2Н2, С2Н4, С3Н8 (3\8).
5.
Існування сполук, яки мали однакову
молекулярну формулу, але різні хімічні та фізичні властивості. С6Н12О6 глюкоза і фруктоза С2Н6О – С2Н5ОН-
етанол, СН3- О -СН3 - диметиловий естер
Властивість орг.сполук – це те,
що крім інших хім. елементів до складу орг. речовин завжди входить карбон. ( слайд
14 - 15 )
Органічна хімія – це хімія сполук карбону; хімія вуглеводнів та їх
сполук. ( слайд 16)
Створення
теорії хімічної будови органічних сполук О. М. Бутлеровим у 60-х роках XIX ст. було найвидатнішою подією в історії розвитку
органічної хімії. Ця теорія стала науковою основою для подальшого розвитку органічної хімії. О. М.
Бутлеров виходив із матеріалістичних уявлень про реальне існування атомів і
молекул. Основна ідея теорії хімічної будови органічних сполук була сформульована О. М. Бутлеровим у 1861 р. Суть
цієї теорії полягає в слідуючому:
1. Атоми в молекулах органічних речовин сполучені між
собою в певному порядку.
Послідовність сполучення атомів у молекулі О. М. Бутлеров назвав хімічною будовою, або структурою молекули.
Послідовність сполучення атомів у молекулі О. М. Бутлеров назвав хімічною будовою, або структурою молекули.
2. Властивості молекул органічних речовин залежать
від природи атомів, що входять до складу
молекул, від кількості цих атомів і від порядку їх сполучення в молекулі, тобто
від хімічної будови молекули.
3. Органічні речовини з однаковим якісним і
кількісним складом, але з різною хімічною будовою — ізомери — мають різні
хімічні властивості.( формули)
4. Знаючи властивості органічних речовин, можна
встановити їх хімічну будову.
5. Реакційна здатність (хімічна активність) атомів,
що входять до складу молекули органічної речовини, може
змінюватись залежно від того, з якими іншими атомами вони зв'язані в даній молекулі. Ця зміна хімічної активності
атомів обумовлюється взаємним впливом безпосередньо сполучених
(сусідніх) атомів, а також взаємним впливом атомів через інші атоми (посередній вплив).
6. Во всіх орг.речовинах карбон проявляє валентність
4. Атоми об’єднуються, утворюючи довгі ланцюги ( записати формули)
З виникненням теорії хімічної будови органічна хімія вийшла із лабіринту
типових формул.
Заповнюємо таблицю: Спільні і відмінні ознаки неорганічних і органічних сполук
Неорганічні речовини
|
Органічні сполуки
|
-
Валентність більшості
елементів у не-
органічних сполуках змінна (Сульфур, Фосфор, Нітроген мають різну валент ність). |
-
Якісний склад_
обмежений, кількісний
значно багатший. |
-
У неорганічних сполуках
найрізно-
манітніші види хімічних зв'язків - іон ний, ковалентний, металічний, водневий. |
-
Елементи органічних
сполук виявляють значно менше валентних
станів. Карбон,
Гідроген, Оксиген мають
сталі
валентності. |
-
Неорганічні речовини в основному ту-
гоплавкі, стійкі до нагрівання. |
-
Переважно утворюють
ковалентні
зв'язки, іноді іонні. |
-
Використовуються в
основному водні
розчини (при хімічних реакціях). |
-
Кристалічні ґратки
молекулярні. Легкоплавкі, часто мають запах.
|
-
Реагуючи, утворюють осад, гази,
змінюють забарвлення. |
-
Згоряють
з утворенням води і вуглекислого
газу.
|
-
Реакція має один напрямок
|
-
Здебільшого
не розчиняються у воді.
|
-
Реагують між собою повільно, реакції можуть
мати кілька напрямків.
|
|
Спільні
ознаки
Утворення і реакції органічних речовин відбуваються за тими самими
законами, що й неорганічних речовин. Серед органічних сполук є розчинні у
воді, електроліти (солі органічних
кислот), є термостійкі. Органічні та
неорганічні речовини об'єднує і те, що вони можуть
взаємно перетворюватися.
|
__—Органічні
речовини—-___( слайд 17 - 19 )__
Виготовлені синтетичним шляхом: пластмаси,
синтетичні волокна, синтетичні
каучуки, хімічні засоби захисту
рослин, лікарські препарати, барвники, мило і миючі засоби тощо.
|
Добуті з природних речовин:нафта,
природний газ, вугілля, деревина, цукор, крохмаль, бавовна,
льон тощо.
4.
Підбиття підсумків уроку
Обговорення
результатів уроку
У чому полягає
умовність терміна « органічна хімія» ?
Яки речовини
називаються органічними? Приклади , що є навколо нас.
Обґрунтуйте «за»
чи «проти» такого визначення з точки зору істориків, хіміків та біологів.
5.
Домашнє завдання
Опрацювати
параграф підручника.
Написати есе на
тему « Як би ми жили без органічної
хімії ? »
Немає коментарів:
Дописати коментар