Курси, вебінари, олімпіади. Портал Всеосвіта.

субота, 29 листопада 2014 р.

Урок 11 клас Додаток 9



Енергетичні напої — досить недавній винахід людства, хоча їхні інгредієнти вже давно використовують для стимуляції нервової системи.

Енергетичні напої є справжнім поря­тунком для студентів у період підготов­ки до іспитів, офісних працівників, які не встигають здати роботу в необхідні термі­ни, тренерів із фітнесу, які прагнуть вста­новити спортивний рекорд, утомлених водіїв і завсідників нічних клубів...
Виробники енергетичних напоїв ствер­джують, що їхня продукція приносить тіль­ки користь, і продовжують випускати нові й нові типи напоїв. Якщо все так добре, то чому ж у різних країнах ухвалюють зако­нопроекти, які обмежують поширення цих диво-напоїв? Розберемося в цій ситуації детальніше.
                                       Плюси
   Енергетичні напої чудово покращують настрій і стимулюють розумову діяльність.
   Кожен може знайти енергетичний напій за своїми потребами. Відповідно до призначення, енергетичні напої умовно розподіляють на такі групи: одні містять більше кофеїну, інші — вітамінів і вуглево­дів. «Кавові» напої необхідні для непоправ­них трудоголіків, студентів і дуже старан­них учнів, яким доводиться працювати й навчатися вночі, а «вітамінно-вуглеводні» — для активних людей, які вважають за краще проводити вільний час у спортзалі.
   Енергетичні напої містять комплекс вітамінів і глюкози. Про користь вітамінів знають усі. Глюкоза швидко проникає в кров, бере участь в окисних процесах і забезпечує енергією м'язи, мозок та інші життєво важливі органи.      
  Дія чашки кави триває 1-2 години, дія енергетичного напою – 3-4 години.     Крім того, майже всі енергетичні напої  газовані, що прискорює їхню дію, - це теж  відрізняє їх від кави.
  Завдяки зручній упаковці енергетичні напої можна носити із собою та вживати в будь-якій ситуації (на танцмайданчику, у машині), чого не можна сказати про каву або чай.
                                                                      МІНУСИ
  Енергетичні напої можна споживати лише дозовано. Максимальна доза — дві банки напою на добу. Перевищення дози може призвести до підвищення артеріаль­ного тиску або рівня вмісту цукру в крові, що є небезпечним для життя.
Енергетичні напої офіційно заборо­нено у Франції, Данії та Норвегії, де їх про­дають тільки в аптеках, оскільки вважають ліками. Нещодавно шведська влада поча­ла розслідування трьох смертей, нібито спричинених споживанням енергетичних напоїв.
Ще 1929 року у Великобританії енергетичний напій, який, імовірно, прискорював одужання, давали пацієнтам у лікарнях. Придбати такі напої у відкритому продажі британці змогли лише в 1980-х роках. Усім енергетичні напої почали продавати з 1985 року.
      Вітаміни, які містяться в енергетичних напоях, не можуть замінити мульти-вітамінний комплекс.
   Людям, які страждають від серцевих захворювань, гіпо- або гіпертонії, не слід уживати енергетичні напої.

  Твердження про те, що енергетичний напій нібито забезпечує організм енергією, є голослівним. Вміст заповітної банки тільки відкриває шлях до внутрішніх резервів організму, тобто виконує функцію ключа, вірніше, відмички. Іншими словами, сам напій жодної енергії не містить, а тільки використовує нашу власну. Таким чином, ми використовуємо свої енергетичні ресурси, простіше кажучи, беремо в себе енергію в борг. Проте рано чи пізно  цей борг доведеться повернути з відсотками у вигляді втоми, безсоння, дратливості й депресії.
∙ Як і будь-який інший стимулятор, кофеїн, що міститься в енергетичних напоях, призводить до виснаження нервової системи. Його дія триває в середньому 3 – 5 годин, після чого організму потрібний відпочинок. Крім того, кофеїн спричиняє звикання.
Багато енергетичних напоїв містять велику кількість вітаміну В, який призво­дить до прискореного серцебиття та трем­тіння в кінцівках.
Фанати фітнесу мають пам'ятати про видатні сечогінні властивості кофеїну. Це означає, що після тренування енерге­тичний напій пити не можна, адже в про­цесі тренування ми й так утрачаємо багато рідини.
У разі перевищення допустимої дози можуть виникнути побічні ефекти: тахікар­дія, психомоторне збудження, підвищена нервозність, депресія.
  Енергетичні напої містять таурин і глюкуронолактон. Зміст таурину в декіль­ка разів перевищує допустимий рівень, а кількість глюкуронолактону, що містить­ся у двох банках напою, перевищує добо­ву норму майже в 500 разів (!). Навіть ученим не відомо, як ці інгредієнти діють на організм і як вони взаємодіють із кофеї­ном. Тому експерти заявляють, що безпеку використання таких високих доз таурину і глюкуронолактону ще не визначено, тож це питання потребує подальшого дослі­дження.
Як бачимо, мінусів набагато більше, ніж плюсів. Проте не виключено, що колись у вашому житті виникне ситуація (сподіваємося, лише одного разу), коли ви не зможете обійтися без енергетичного напою. У цьому випадку уважно прочитайте правила його вживання, щоби захистити свій улюблений і єдиний організм.
ПРАВИЛА ВЖИВАННЯ ЕНЕРГЕТИЧНИХ НАПОЇВ
Не перевищуйте добову дозу кофеїну, тобто не пийте більше двох банок напою.
Коли дія напою припиняється, організм потребує відпочинку для відновлення сил.
Не пийте енергетичні напої після спортивного тренування — як спорт, так і напої підвищують кров'яний тиск.
Енергетичні напої протипоказані під­літкам, літнім людям, людям, які стражда­ють від гіпертонії, серцево-судинних захво­рювань, глаукоми, розладів сну, підвищеної збудливості й чутливості до кофеїну.
Кофеїн виводиться із крові через 3-5 годин, але тільки наполовину. Тому впро­довж цього часу не можна змішувати енер­гетичні та інші напої, які містять кофеїн (чай, кава), бо є небезпека перевищити допустиму дозу.
Енергетичні напої в жодному разі не можна змішувати з алкоголем, що часто роблять завсідники клубів. Кофеїн підви­щує тиск, а алкоголь іще більше підсилює його дію. Результат — малоприваблива перспектива гіпертонічного кризу най­ближчим часом.
На думку медиків, енергетичні напої — це не більш ніж вітамінні замінники кави, але тільки небезпечніші для здоров'я. Фруктові соки та глюкоза, які містяться в багатьох інших продуктах, впливають у такий самий спосіб.
Тож обирайте — пити енергетичні напої чи ні?
1987 року в продаж надійшов один із найпопулярніших на сьогодні енергетичних напоїв -  Red Bull. Підприємець із Австрії Дітрих Матешиц адаптував до смаків європейського споживача таїландський енергетичний напій Кrating Daeng. Red Bull – червоний бик – є дослівним перекладом Кrating Daeng. Основним інгредієнтом тайського оригіналу був таурин – амінокислота, яку вперше виявили в організмі биків  ймовірно, саме цей факт породив міську легенду, згідно з якою активним інгредієнтом Red Bull є сеча биків).
Коментарі

Немає коментарів:

Дописати коментар